Port Akdeniz – Antalya

Adres: Port Akdeniz Büyük Liman Mevkii 07070 Antalya , Türkiye
Tel: +90 (242) 259 13 80
Web: www.qterminals-antalya.com
E-posta: info@portakdeniz.com

Liman OperasyonlarıKruvaziyer OperasyonlarıPort Akdeniz – Antalya Yolcu Limanı Akdeniz sahilinde, Antalya’da yer alan Port Akdeniz – Antalya Yolcu Limanı, popüler ve sık ziyaret edilen plajlar, oteller ve golf tesislerinin yakınında olup, Perge, Aspendos ve ümit vadeden Sagalassos gibi antik şehirler dâhil, önemli arkeolojik yerlere yakın mesafededir. Antalya, Türkiye’de en hızlı büyüyen nüfusa sahiptir ve Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Antalya 2011’da Türkiye’ye gelen turistlerin 11 milyonunu, aynı yıl Türkiye’ye gelen turistlerin toplamının yaklaşık %35’ini, temsil etmektedir.

El değmemiş yeşillikleri, gümüş rengi sahilleri ve 630 km.’ye sığdırılmış 647 mavi bayraklı denizi ile yılda ortalama 11 milyon turist ağırlayarak Türkiye’nin turizm başkenti olma özelliğini sürdüren Antalya, Akdeniz’in merkezinde Kruvaziyer Turizmi için önemli bir limandır. Şirketin öncelikli hedefi Port Akdeniz’i Doğu Akdeniz çanağında önemli bir indi-bindi limanı haline getirmektir.

Global Liman İşletmeleri: Kruvaziyer Pazarındaki Rekabetçi Güçler Limanın sosyal alanları, civardaki önemli turistik örenyerleri yakınlığı ve yüksek güvenlik düzeyi bir araya geldiğinde Global Liman İşletmeleri’nin çatısı altında bulunan limanların kruvaziyer firmaları için ilgi çekici olmasını sağlar. Grubun her bir kruvaziyer limanı önemli dünya mirası ve arkeolojik sit alanlarına ve aynı zamanda eğlence ve lüks tatil mekânlarına ve seçkin alışveriş fırsatlarına uygun ve güvenli erişim sağlar.

Türkiye, özellikle de dünya turizminde ana destinasyon ve Akdeniz’de popüler bir kruvaziyer destinasyonu haline gelmiştir. 2003–2011 yılları arasında, Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısı Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre yüzde 130 artış gösterdi, bununla birlikte aynı dönemde Türk kruvaziyerlerindeki yolcu sayısı Denizcilik Müsteşarlığı’nın verilerine göre yüzde 215 artış kaydetti. Grubun iyi dengelenmiş kruvaziyer liman varlıkları portföyü kendisini bu büyümeden daha fazla yararlanacak konuma getirmektedir.

Ticari Liman Operasyonları

Ticari liman varlıkları ekonomik gelişme, artan dış ticaret hacimleri ve hızla genişleyen deniz taşımacılığı sektöründen faydalanmak için stratejik olarak konumlandırılmıştır.

Türkiye’nin hızla büyüyen ekonomisi ve dış ticaret hacimleri deniz taşımacılığındaki talep artışının ana etmenleridir. Türkiye’nin coğrafi konumu ve global pazarlara- özellikle de Avrupa ve Asya’ya- çimento, alüminyum, mermer, barit ve krom ihracatı alanında artan önemi de ülkenin ekonomik büyümesini kamçıladı.

Global Liman İşletmeleri’nin mevcut ticari liman işletmeleri Akdeniz’deki ana taşımacılık güzergâhlarının yakınında, Türkiye’nin güney kıyısında Antalya’da stratejik olarak konumlandırılmıştır. Port Akdeniz – Antalya’nın 300 kilometre yarıçapı içinde 300’den fazla faal maden ocağı bulunur. Port Akdeniz’in konumu ve etrafındaki maden varlığı, maden çıkarma operasyonları limanın çeşitli global pazarlara çimento, cüruf, alüminyum, mermer ve krom ihracatçıları için stratejik bir geçit olmasını sağlamıştır.

Port Akdeniz – Antalya bu tür malların ihracatındaki sürekli artıştan faydalanacak şekilde stratejik olarak konumlandırılmıştır. Ayrıca, Port Akdeniz Türk limanlarında konteynır taşımacılığındaki sürekli artıştan da faydalanabilecek bir konumdadır. Türkiye’nin konteynır yük operasyonlarını uygulamaya diğer pek çok gelişmiş ülkeden daha sonra başlaması nedeniyle, önemli bir büyüme potansiyeli vardır.