Göcek Hakkında

Göcek özellikle sessizliği ve doğallığı ile diğer tatil bölgelerinden çok farklıdır. Toros dağlarını Akdeniz’de son bulduğu bölgede bulunmasından dolayı çok fazla adaya sahiptir. Göcek denizinin doğal dalga kıranları sayesinde denizin bir havuz gibi güvenli olması denize ilk açılan yelkencilerin yaşayabilecekleri tüm zorlukları bertaraf etmektedir. Ada ve koylarının doğal zenginlikleri ile dünya üzerinde büyük bir öneme sahiptir. Mavi yolculukta ilk durak olan Göcek ‘te gerek yelkenli gerek motoryat gibi tüm teknelere ev sahipliği yapan altı adet marinası vardır. Uluslararası dalaman havalimanına 21 km uzaklıkta olmasından dolayı hava yolculuğu daha çok tercih edilmektedir. Göcek’e deniz ve kara yoluyla da kolaylıkla ulaşılmaktadır. Bölgede bulunan diğer turizm merkezlerine yakınlığı sebebiylede Göcek’te konaklama oldukça tercih sebebidir.

Göcek dünya üzerinde benzersiz koyları, adaları, sakinliği ve turizm hassasiyeti ile tüm misafirleri hayran bırakıyor. Hava, deniz ve kara yolu ile kolay ulaşımı ardından kendinizi huzur dolu bu tatil beldesinde bulacaksınız. Tertemiz Akdeniz suları, yemyeşil çam ormanları ve plajları ile saklı bir cennet olarak kabul edilen, Göcek koyları ve adalar, Göcek’i deniz tutkunları için vazgeçilmez bir rota haline getirmiştir. Yerli, yabancı tüm turistlere hizmet verecek kapasitede kaliteli konaklama birimleri, günübirlik tekne turu hizmeti veren eğlenceli sahili, yakın mesafedeki bir çok plaj ve koyu ile tatilciler için birçok alternatif sunmaktadır. Göcek’in olmazsa olmazları arasında 12 ada turları ilk sıralarda yer almakta ve sizler mavi suların tadını çıkarmak isterseniz her gün bu adalar ve koylara günlük seferler düzenlenmektedir. Özel yapım ahşap teknelerle çıkacağınız bu turlar yaklaşık 9 saat sürmektedir. Eğer yelkenli yada motorlu tekne tiplerinden, yat zevkinizi uygun bir tekneyi tercih etmek isterseniz Göcek’te yat kiralama (yacht charter) firmalarından temin edebilirsiniz. Mürettebatsız yelkenli ve katamaran tekne kiralayabileceğiniz gibi, gulet, motor yat gibi personelli teknelerde bulmanız mümkün. Mavi yolculuk rotanızda bulunan ada ve koyların berrak sularında teçhizatsız dalış yapabilirsiniz.

Türkiye’nin güney batısında yer alan Göcek, Muğla ilinin, Fethiye ilçesine bağlıdır. Göceğin yaklaşık yüz ölçümü 42 km² ‘dir ve 10,5 km² ‘lik ormanlık alana sahiptir. Turizm yönünden 1980 yılından sonra keşfedilmiş ve dünyaca ünlü bir tatil merkezi olmuştur. Özellikle coğrafi yapısı, sakin bir liman oluşu sebebiyle en küçük teknelerden mega yatlara kadar her boy tekne için zevkli bir mavi yolculuk sağlamaktadır.